Sladkorna bolezen ali diabetes je kronična, vseživljenjska presnovna bolezen, ki nastane zaradi napredujočega propadanja celic beta v trebušni slinavki. Te celice so zadolžene za proizvajanje inzulina, najpomembnejšega hormona za uravnavanje ravni krvnega sladkorja, ki pa ima obenem tudi vpliv na nivo maščob v krvi. Njegovo izločanje je stalno, a se po vsrkanju hranil, ko koncentracija sladkorja v krvi naraste, poveča.
Pri sladkorni bolezni beta celice trebušne slinavke ne proizvajajo dovolj inzulina ali telo nastalega inzulina ne more učinkovito izrabiti. Gre za motnjo v presnovi, ki nastane zaradi številnih vzrokov, značilno zanjo pa je stanje kronične hiperglikemije oziroma povečane koncentracije krvnega sladkorja.
Bolnikom je epidemija covida 19 zelo otežila dostop do preventive in do samega zdravljenja. Seveda bo v tem času odkritih tudi manj bolnikov s sladkorno boleznijo.
Vsi tisti, ki že imate diagnozo sladkorne bolezni, pa nikar ne opuščajte zdravljenja in poskrbite za zdrav življenjski slog. Poleg vsega tega ne pozabite, da kronični bolniki tudi v primeru okužbe z novim koronavirusom sodijo med ogrožene skupine prebivalstva. V današnji oddaji se bomo o sladkorni bolezni pogovarjali z dr. Jelko Zaletel, diabetologinjo. Prisluhnite in mogoče boste pri sebi prepoznali nekatere opozorilne znake, da pravočasno odkrijete sladkorno bolezen.