V zadnjih tednih se pojavljajo informacije o vzročni povezavi med cepivom AstraZenece in krvnimi strdki v možganih.
Krvni strdek (tromb) v žilah nastane, kadar pride do motnje procesa strjevanja krvi. Strdek ovira ali povsem preprečuje pretok krvi po žilah. Stanje, ko v žili nastane strdek, se imenuje tromboza. Ločimo med arterijsko in vensko trombozo. Dejavnikov tveganja za nastanek tromboze je več, stanje je lahko za bolnika tudi usodno.
Če krvni strdek zamaši vene pljuč, nastane pljučna embolija. Več o tem se bomo v oddaji Zdravnik svetuje pogovarjali z Miranom Šebeštjenom, dr. med. s Kliničnega oddelka za kardiologijo UKC Ljubljana.
Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo je včeraj predstavil ugotovitve nemškega inštituta o povezavi med cepivom AstraZenece in krvnimi strdki v možganih. Opozoril je, da gre za izjemno redek pojav, ki se zgodi v manj kot enem primeru na milijon cepljenj, medtem ko je denimo ta možnost pri ženskah, ki jemljejo kontracepcijske tablete, tisoč na milijon. V Sloveniji še ni bilo pojava krvnega strdka po cepljenju s cepivom AstraZenece. Štrukelj tudi upa, da do tega stranskega učinka cepljenja ne bo prišlo.
Vseeno pa svetuje, naj cepljeni pokliče svojega osebnega zdravnika, če prvi odgovor organizma na cepivo, ki je sicer pričakovan, ne izzveni po 72 urah, če hud glavobol vztraja teden dni, če ima cepljena oseba zamegljen vid ali otežen govor in modrico na točki cepljenja.