Letošnji 40.teden boja proti raku v ospredje postavlja nadgradnjo obstoječih in postopno implementacijo novih presejalnih programov.
Svet Evropske unije je decembra lani sprejel prenovljena priporočila za presejalne programe za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb, pri pripravi katerih so aktivno sodelovali tudi slovenski strokovnjaki. Priporočila poleg nadgradnje obstoječih programov – za raka materničnega vratu (ZORA), dojk (DORA) ter debelega črevesja in danke (Program Svit) - predvidevajo nadaljnje raziskovanje in postopno implementacijo novih programov za pljučnega raka, raka prostate ter v nekaterih državah in regijah tudi za raka želodca. Strokovnjaki so na priložnostni novinarski konferenci poudarili, da obstoječi presejalni programi v Sloveniji izjemno dobro delujejo in dosegajo vse evropske kazalnike kakovosti. V prihodnosti bo tudi nekaj sprememb v programih Dora, Zora in Svit.
Strokovnjaki so še opozorili, da bo na podlagi izkušenj z njimi in tudi na podlagi usmeritev EU treba tudi nove programe uvajati postopoma in na visoki ravni kakovosti, na kar smo v Sloveniji pripravljeni. Presejalni programi so učinkoviti šele tedaj, ko jih vzamemo za svoje in se jih udeležujemo.
Na fotografiji: Na novinarski konferenci ob 40. tednu boja proti raku so sodelovali številni priznani strokovnjaki.